Rakovina, metabolismus a základy metabolické terapie

I v situaci dostatečného přísunu kyslíku upřednostňují rakovinné buňky glykolýzu před oxidativní fosforylací a tedy fermentaci cukrů před běžným buněčným dýcháním.

Otto Warburg

Rakovina je pravděpodobně nejsložitější choroba, jaké kdy lidstvo čelilo. Snaha o kontrolu vysoce adaptabilního systému pomocí omezeného spektra látek s vysokou toxicitou a cílení na blokaci několika nebo pouze jednotlivých onkogenních procesů či drah se setkává a velmi pravděpodobně i setkávat bude s přinejlepším omezenými úspěchy. Pokud se má chorobu podařit kontrolovat a zlikvidovat, bude to pravděpodobně souhrou řady léčebných kroků a látek dávkovaných v různých kombinacích v čase v závislosti na typu a vývoji malignity.

Cílem tohoto článku je nabídnout těm, kteří nemají možnost problematiku sami studovat alespoň nejzákladnější přehled kroků a hlavních metabolických cílů, spolu se seznamem relativně levných a běžně dostupných látek, na které by se dle mého názoru měl zaměřit bezprostředně po diagnóze každý, kdo chce zvýšit své šance na vyléčení.

Rakovina a energie

Rakovinné buňky mají bez výjimky větší nebo menší abnormality v počtu, struktuře a  fungování mitochondrií a také ve složení a obsahu cardiolipinu, jako nejvýznamnějšího lipidu vnitřní mitochondriální membrány regulujícího oxidativní fosforylaci. Jejich metabolismus se tak od metabolismus zdravých buněk liší.

Energii generují primárně ze tří základních zdrojů – z glukózy, glutaminu a dalších aminokyselin a mastných kyselin. Při zpracování těchto zdrojů a adaptaci na měnící se prostředí využívají několik hlavních a vedlejších metabolických drah. Míra využití a deregulace těchto drah je různá u různých druhů nádorů nebo dokonce v rámci jednoho nádoru, ale i tak tvoří potenciální slabá místa, která zdravé buňky nemají. Kombinací dietních opatření, změn životního stylu, doplňků stravy a léků běžně užívaných při jiných diagnózách by mělo být možné blokovat řadu metabolických procesů rakovinných buněk a přitom nechat zdravé buňky relativně nedotčené. Tlak vytvořený metabolickou terapií je následně doplněn pulzy (použití NSAID – nesteroidních protizánětlivých látek, statinů, IV vitamínu C, individuálně dávkovaných chemoterapeutik, kyslíkové terapie apod.), které by měly přivést oslabené nádorové buňky definitivně k nekróze a apoptóze.

Úprava stravování

Velmi důležitou součástí metabolické terapie je úprava stravy. Prvním a základním krokem by mělo být naprosté vyloučení průmyslově zpracovaných potravin obecně a průmyslových cukrů zejména, ale i omezení příjmu přirozeně se vyskytujících sacharidů (včetně těch v ovoci s jejich vysokou koncentrací jako jsou například banány apod.), dále vyloučení červeného masa a mléčných výrobků (s výjimkou Budwig protokolu) a omezení příjmu drůbežího masa. Nevhodné jsou také výrobky z bílé mouky. Strava by měla být převážně veganská. S cílem redukovat příjem cukrů, živočišných bílkovin a nasycených tuků.

Vhodná je dieta s nízkým glykemickým indexem a omezeným obsahem živočišných bílkovin a tuků vedoucí k minimálním výkyvům v glukóze a poklesu cholesterolu hluboko do pásma normy. Tyto kroky samy o sobě částečně omezí jinak bezproblémovou dostupnost paliva a stavebního materiálu rakovinným buňkám, zatímco zdravým buňkám nijak neuškodí. Doporučit lze i konzumaci zeleninových šťáv v duchu Gersonovy terapie (nutno pořídit kvalitní šnekový odšťavňovač).

Vodu pijte buď převařenou (alespoň 10 min.) nebo filtrovanou, vhodný je zelený čaj a bylinné čaje (zejména hěřmánek – zdroj apigeninu) a pampeliška, ale i další jako ostropestřec nebo meduňka.

Blokace metabolických drah

Minimálně stejně důležitá, je pak maximální možná blokace základních metabolických drah. Obecně platí, že čím pokročilejší nádor, tím širší spektrum drah používá. V případě metastázující rakoviny jsou pravděpodobně aktivní všechny (a další) dráhy.

Dráha – Seznam blokátorů

Glukóza

GLUT/SGLT – Transportér glukózy/Transportér glukózy závislý na sodíku – Phlorizin/Phloretin, Canagliflozin (Invokana), Verapamil, Diclofenac, Fisetin, Myricetin, Quercetin, Apigenin, Genistein, Cyanidin, Daidzein, Hesperetin, Naringenin, Catechin, Graviola, Statiny. V případě ketogenní diety lze uvažovat o SGLT inhibitorech jako Canagliflozin, Dapagliflozin, Empagliflozin, Ipragliflozin a Tofogliflozin

Insulin – strava s nízkým glykemickým indexem, cvičení, Metformin, Berberin, Chrom pikolinát, Gymnema sylvestre (gymnéma lesní)

PPP – Pentózofosfátový cyklus – DHEA (nevhodný u nádorů s aktivními hormonálními dráhami – prso, prostata atd.), Resveratrol

OXPHOS – Oxidativní fosforylace – Berberin, Doxycycline, Metformin, Niclosamid

AE – Aerobní glykolýza – Krátkodobý půst, Kyselina alfa lipoová (ALA), Kyselina citronová, Intravenózní vitamín C, 2DG, DCA, 3BP, Metformin

Glutamin a další aminokyseliny

IGF-1 Insuline like growth factor-1 – Růstový faktor insulinu 1 – Metformin, Tamoxifen, Luteolin, Curcumin, Resveratrol, Apigenin, Lycopen, EGCG, Genistein, snížený příjem (zejména živočišných) bílkovin (včetně mléčných výrobků)

Gln OPHOS – Oxidativní fosforylace glutaminu – Berberin, Metformin, Doxycycline, Niclosamid

mTOR – Mammalian target of rapamycin – Proteinkináza serin/threonin – Berberin, Metformin, Aspirin, Resveratrol, Omega 3, EGCG, Kyselina alfa lipoová, Curcumin, Kofein, Apigenin, Quercetin, Genistein, Kyselina ursulová, Reishi, Silymarin, Astragalus, Kyselina oleanová, snížený příjem bílkovin a kalorická restrikce obecně

Macropinocytóza & Nucleoside Salvage (Autofagie) – Chloroquin, Loratadin, Aggrenox (Aspirin/Dipyridamol)

Glutaminolýza – EGCG, Cystein (N-Acetyl Cystein), Kyselina ursulová + Resveratrol, Kyselina ursulová + Curcumin, DON

Mastné kyseliny

SREBP-1 – Protein-1 vázající se na v séru responzivní element – Berberin

SREBP-2 – Protein-2 vázající se na v séru responzivní element – Aggrenox (Aspirin/Dipyridamol), Apigenin, Luteolin, Tocotrienoly

ACLY – ATP citrát lyáza – Kyselina hydroxycitronová (HCA)

F.A.S. – Syntéza mastných kyselin – Metformin, Berberin + Aspirin

F.A.O. – Oxidace mastných kyselin – Doxycyclin, Meldonium (Mildronát)

Mevalonate – mevalonátová metabolická dráha – Atorvastatin, Simvastatin, Lovastatin

IMG_831472EA0E44-1-1024x864
Met = Metformin, Tam = Tamoxifen, Berb = Berberin, Doxy = Doxycycline, Nicl = Niklosamid, Chloq = Chloroquin, Dpm = Dipyridamol, EGCG = Epigalokatechin galát, Urs = Kyselina ursulová, Res = Resveratrol, Cur = Curcumin, L-asp = Asparagináza, BTES = (bis-2-(5-fenylacetamido-1,3,4-thiadiazol-2-yl)ethyl sulfid, Hydroxy = Kyselina hydroxycitronová, Mil = Mildronát (Meldonium), IVC = intravenózní vitamín C, 2DG = 2-deoxy-D-glukóza, DCA = Dichloroacetát, 3BP = 3-bromopyruvát, Low GI = nízkosacharidová dieta, Chr = Chrom pikolinát, Querc = Quercetin

Základní kroky

1. Glykolýza i za situace dostatečného okysličení buňky je klíčovou metabolickou signaturou rakoviny a logicky také prvním cílem metabolické terapie. Jako nejjednodušší a přitom efektivní se jeví použití snadno dostupné kyseliny alpha lipoové a to v kombinaci s kyselinou hydroxycitronovou (HCA) (Metabloc). Dávkování je 600-1800mg kyseliny alpha lipoové denně a 1200-3000mg kyseliny hydroxycitronové denně.

2. Ačkoliv jsou mitochondrie rakovinných buněk poškozené, neznamená to, že nejsou schopny produkovat vůbec žádné ATP pomocí oxidativní fosforylace jako zdravé buňky. Utlumení mitochondriálního komplexu I. vykazuje protirakovinný efekt a lze ho provést nejsnadněji pomocí berberinu. Berberin navíc významně působí na hladiny glukózy a insulinu a to až na úrovni metforminu, který vám váš praktický lékař nebo onkolog pravděpodobně nebude chtít předepsat, protože i přes množství studií a klinických dat, není metformin stále oficiálně schválené léčivo na rakovinu. Dávkování je 400-500mg a to 2-3krát denně. Nasazení berberinu nebo metforminu je vzhledem k množství procesů, které blokují velmi důležité.

3. Dalším krokem by měla být redukce glutaminolýzy pomocí EGCG v dávkování od 400 do 1200mg denně.

4. Následovat by měla snaha o snížení cholesterolu a změny složení membrán buněk pomocí zvýšeného příjmu DHA a EPA (Omega3/Budwig protokol) a to minimálně v dávce 3000mg denně. Pokud bude v organismu přítomen dostatek Omega3 nenasycených mastných kyselin, budou přednostně zabudovány do membrán na úkor méně vhodných Omega6. Složení lipidomu vnitřních mitochondriálních membrán pravděpodobně hraje zásadní roli při genezi a progresi malignity a je dosud většinou onkologické obce ignorováno. Pokud je váš cholesterol nad 5 mmol/l, žádejte vašeho lékaře o nasazení jednoho z výše uvedených statinů – preferenčně atorvastatinu. I v případě hranice normy směřujte ke snížení pod 4.5 mmol/l (triglyceridy pod 1.35 mmol/l).

5. Dalším důležitým krokem je snížení zánětlivých faktorů, srážlivosti krve a tak i proliferačního a metastatického potenciálu. Lze uvažovat o aggrenoxu, který je ovšem na předpis, takže možnou náhradou je například kombinace aspirinu (Protect) 100mg denně a diclofenacu (1-2.5mg/kg) denně. Antimetastaticky působí také cimetidin.

6. Důležitá je také vaše střevní mikroflóra. Vyberte probiotika s minimální denní dávkou 20 miliard CFU.

7. Klíčové je také posílit imunitní systém a to například pomocí hub z TCM (např.: Reishi, maitake, shiitake, cordyceps, chaga nebo coriolus).

8. Samozřejmostí je doplňování vitamínů a to především D3 (minimálně 4000-6000IU/den) a C (kolik zvládnete – ideálně alespoň 3g denně, lépe 6g a více) a dále selen, zinek, magnesium, jód a další. V případě že máte rakovinu spotřebovávající velké množství železa a železo doplňujete, berte ho krátkodobě v kombinaci s artemisininem.

9. Před spaním je vhodný melatonin a to 10-20mg.

10. Je jasné, že se to lépe říká, než dělá, ale snažte se zůstat pozitivně naladěni a pokud můžete, věnujte se přiměřené tělesné aktivitě. Vyhýbejte se stresu, jak jen je to možné (případně užívejte alespoň ashwagandhu). Inspiraci můžete najít u těch, kteří v minulosti v obdobné situaci uspěli s menším množstvím znalostí a možností, než existují dnes.

Tento článek má sloužit jen jako stručný úvod do problematiky a “nápověda” při snaze o základní aplikaci metabolické terapie. Během použití v praxi je vhodné začít nízkými dávkami a postupně je případně zvyšovat. Variant existuje nepochybně mnohem více a další se objevují každým dnem. Každá z výše uvedených látek vykazuje ve studiích protirakovinný potenciál sama o sobě a schopnost synergie s dalšími obdobnými látkami a většinou i standardní terapií.

Prameny a literatura:

McLelland. Jane. How To Starve Cancer…without starving yourself. Agenor Publishing, 2018. p. 317 – 386.

Williams. Ben. & Western Stephen. Treatment Options for Glioblastoma and other Gliomas.

Schoupal. Patrik. Alternativní cesta.

Schoupal. Patrik. Čím se živí rakoviny.

Seyfried Thomas. Cancer as a Metabolic Disease: On the Origin, Management and Prevention of Cancer. Wiley, 2012.

Vyloučení odpovědnosti: Tato stránka neposkytuje lékařské rady, profesionální názor, stanovení diagnózy nebo léčbu vám, ani nikomu jinému. Obsah a odkazy jsou poskytovány pouze za účelem vzdělávání. Poskytnuté informace nenahrazují profesionální lékařskou péči a neměly by být použity místo konzultace nebo návštěvy vašeho lékaře. Neručím, ani neodpovídám za rady, diagnózy, služby nebo výrobky, ke kterým se dostanete skrze obsah této stránky. Stránka vyjadřuje pouze mé osobní poznatky, názory a pohledy na problematiku.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s